Впечатления от IAB Forum 2012

За жалост, ние от Mаrketing Academy Club не можахме да посетим Форума на дигиталната индустрия, който се проведе на 14.03.2012г. в София. За сметка на това, сега ще ви представим един човек, който ще разкаже своите впечатления директно от „кухнята“ на събитието. Боряна Петкова е дистанционен студент в магистърската програма „Маркетингови комуникации“ в Стопанска академия „Д. А. Ценов“ – Свищов, като успешно съчетава обучението си с работата в уеб агенция ABC Design & Communication.

Боряна Петкова

Този форум се организира за втори път след успешното представяне на тенденциите в Интернет пространството миналата година.

Първото нещо, което прави впечатление на подобни форуми, е организацията. Посетителите винаги трябва да са обгрижвани и удостоени с необходимото внимание, а вчера се случи точно това. Всеки от нас – присъстващите, имаше възможност да задава своите въпроси по време на презентациите. Освен директно зaдаваните въпроси, много такива бяха споделени и в социалната мрежа Twitter. Жюстин Томс, която беше модератор на събитието, не пропусна да зададе най-интересните и интригуващи въпроси, а ние да проследим и отговорите, които специалистите споделиха.

И за да не се улисвам в излишни подробности, нека ви разкажа акцентите, които ми направиха впечатление:

• Мобилният оператор се превръща в основен маркетингов канал. Това сподели Петър Делчев, част от екипа на М-Тел. От него научихме какво е и не е мобилният маркетинг, а именно: целенасочен, поощряващ, диалогичен и ненатрапчив. Представителят на мобилния оператор ни показа чрез направените изследвания до какви процентни отношения стига мобилният трафик през най-използваните мобилни устройства – смартфоните.
  • 82 % от дигиталните бюджети се инвестират в дисплей реклама. С най-голям процент присъствие са стандартните банери (300×250) – 59 %, след тях са wallpaper банерите, следвани от reach media (peel banners), megaboards, floating & expandable banners и с най-малък процент са видео форматите.
  • СТR – вече не обикновен, той е нов, защото представя емоцията, ангажираността на потрибителя към кампанията на рекламодателя.
  • Независимо дали сме потребители или рекламодатели – новите формати се ценят и трябва да се инвестира в тях. Тук може да видите и представения вчера нов формат, който не само грабва вниманието, но и представя марката/продукта по един интересен и различен начин.
  • Google wallet – ако все още не го познавате, направете го. Животът ви може да стане още по-лесен и интересен.
  • Колко внимание се обръща на криейтивите? “Независимо колко импресии закупим, ако криейтивът не е директен и качествен, то какво се опитваме да постигнем?”

И ще завърша с един цитат, който вчера ми направи особено голямо впечатление: “Кое е първото нещо, което докосвате сутрин? Себе си, човека до вас или телефона си?” Мисля, че всеки може да си даде сметка за света, в който живеем, като си отговори на този въпрос.

Впечатления от IAB Forum 2012

Сигурен съм, че е било страхотно! Жалко само, че не успяхме да посетим това интересно събитие!

Десислава Кънчева

Още веднъж искам да благодаря на Боби, която отдели от времето си, за да сподели с нас впечатленията си и основните акценти от форума! Тя е един чудесен пример за успешна реализация.