Контролът и управлението на персоналa

Успелият мениджър трябва да има много лица. Едно лице – за да поощрява, едно лице – за да реже от заплатата, едно лице – за да стимулира работния процес, едно лице за пред конкурентите, едно за пред партньорите и така до безкрай. Не ме разбирайте погрешно, тук не говоря за лицемерие или за раздвоение на  личността… Тук говоря за умението да се подхожда по различен начин с различните хора в различни ситуации, в зависимост от условията и поставените цели. Да управляваш персонал не е вид диктатура. Да ръководиш хора е изкуство.

Отдавна на човешкия ресурс не се гледа като на даденост. Персоналът не е стадо крави, даващи мляко. За жалост, днес – в 21 век, все още има работодатели, които третират своите подчинени като роби – нечовешко работно време, без отпуски, без национални празници, с един почивен ден – неделя (дори този ден е рядкост). По този начин персоналът бива демотивиран, той не работи на пълни обороти, не се раздава на работното си място. А калпавият мениджър си мисли, че той е слънцето и работна сила не му трябва. Е да, ама не. Персоналът е най-ценния ресурс за организацията – със своите натрупани знания, опит, професионализъм. А мениджър, неумеещ да развие неразкрития до момента потенциал, е лош мениджър.

Как обаче в България се разпределят отговорности и кой поема вината за недобре свършена работа? Как на практика се осъществява контрол? В Япония например, отговорност носят предимно мениджърите, ръководителите на съответния екип, отговорниците за извършването на определена дейност, т.е. отговорността се поема от по-високите нива в йерархията към по-ниските. Как е в България? Моите наблюдения сочат, че отговорност поема най-ниското ниво в йерархията, а именно обикновеният работник. Отговорността се прехвърля и прехвърля, текучеството на персонал е голямо, поради тази фирмена политика и организация на дейността. Ръководството рядко се сменя, дава нарежданията, прави грандиозни нововъведения и прочие, без да се съобразява особено с реалните нужди и възможности на персонала. А персоналът от своя страна често гледа да се „скатае” и с иронична усмивка казва: „Докато шефът се прави, че ми плаща, аз ще се правя, че работя”. И за да не кажете, драги читатели, че статията носи голяма доза негативизъм, че съм против това – отговорност да поема най-ниското ниво във фирмената йерархия, аз ще ви дам пример за успешна форма на контрол в България (която форма на контрол не е особено мотивираща, в добрия смисъл на думата мотивация, за персонала). Тази форма на контрол често бива критикувана (по-надолу ще ви кажа защо), но според мен е много успешна. За да привлека вниманието ви, ще започна шеговито с гатанка:

Що е то?

Доносник, казват някои, бил. Досадник бил ненужен. Но търсят го с поглед тревожен, дирят го из тълпата. Доклади пише – студент не е. Сценарий учи – актьор ли ще да е?

Досещате ли се накъде бия? :) Да – това е тайният клиент. Един успешен метод за осъществяване на контрол до най-отдалечените точки от страната, до най-малкия офис или магазин. Факт е, че фирмите, които имат практиката да поръчват на агенции посещения на тайни клиенти, са по-по-по от останалите, що се касае до интериор, поддръжка на офиса/магазина, ниво на обслужване, запознатост на персонала относно предлаганите продукти и услуги и фирмения асортимент като цяло. Тайният клиент не е просто някакъв досадник, който заучава сценарий, колкото да „отбие номера”, той е огледалото на това, което реално се случва дори в най-отдалечените от централния офис точки на страната. Тайният клиент е и доказателство, че отговорност (в България) се търси на най-ниско стоящия във фирмената йерархия работник. Потребителят е удовлетворен, че е бил обслужен с усмивка, че му е било обърнато достатъчно внимание, че е бил информиран, а не излъган. Персоналът, от друга страна, не може да си позволи арогантност, защото всеки следващ клиент може да е „клиентът Х”. На техниката „таен клиент” се гледа с недоверие и тя често бива отричана. Изтъкват се някои недостатъци, относно достоверността на направената инспекция. Смело мога да твърдя, че агенциите, които се занимават с подобни назначения, са развили почти до съвършенство тази дейност, както и богата база от данни, за да бъдат сведени несъответствията до минимум и да бъде уловена навреме несъвестно извършената от тайния клиент инспекция. Докладите, които се предават от тайния клиент на агенцията са пълни със снимков материал, имена, касови бележки и прочие, което бих казала изключва възможността за неизвършване на инспекцията. Персоналът, разбира се, не е особено „очарован” от идеята да бъде 8 работни часа нащрек, но пък хубавото е, че потребителят/клиентът е щастлив. Както казах в увода – успелият мениджър трябва да има много лица. Защо ли българските мениджъри не показват по-често и доброто си такова, за да стимулират персонала си – я с някой почивен ден, я с някоя парична премийка? :)

Ако вие имате различна гледна точка по поставения от мен въпрос или просто искате да изразите мнение, бих се радвала да го направите тук :)

Контролът и управлението на персоналa

Десислава Кънчева